KORDON Art Residency
- Urmo Vaikla
- Tüüne-Kristin Vaikla
The KORDON Art Residency is located in a restored historical border guard station (1830) in Kärdla, Hiiumaa, which includes a reconstructed studio building (1980) and a container gallery as a project and exhibition space. The starting point for designing the complex as a modern, functional creative residency was the functional rethinking of contemporary buildings through spatial interventions, focusing on the exhibition of historical layers and the reuse of existing materials. www.kordon.ee
–
KORDONi loomeresidentuur paikneb restaureeritud ajaloolises kordonihoones (1830) Kärdlas, Hiiumaal, mille juurde kuulub rekonstrueeritud stuudiohoone (1980) ja konteinergalerii kui projektiruum. Kompleksi kavandamise lähtekohaks kaasaegseks toimivaks loomeresidentuuriks oli omaaegsete hoonete funktsionaalne ümbermõtestamine ruumiliste sekkumiste abil, mille fookuses on ajalooliste kihistuste eksponeerimine ning olemasolevate materjalide taaskasutus.
Tsaariaegne kordonihoone on ristkülikukujulise põhiplaaniga madala paekivist vundamendiga ja püstlaudisega kaetud ühekorruseline kelpkatusega palkhoone. Interjööris on maja madal vahelagi ehituse käigus avatud, mille tulemusena on loodud avatud kõrge ruum, mida liigendab tsentraalne küttekollete maht. Ajaloolise atmosfääri huvides on säilitatud maja vanad siseuksed oma ehedal kujul, samuti barokne puidust mürkroheline laekarniis, eeskoja profileeritud seinalaudis, ehedad oinahinged, algupärane Hiiumaal põletatud saviplaatidest põrand ja osaliselt vana puitpõrand. Siseseinad hoone pikiperimeetris on lubikrohvitud, vaheseinad kaetud sileda laudisega. Omaaegne ruumiplaan on loetav, laetalade viimistlus viitab originaalile (värvimata), nõukaaegsele (keatud musta ahjuvärviga), asendatud talad (värvitud valgeks). Ruumiliste sekkumiste hulka kuuluvad kaasaegsed kommunikatsioonid, sahvri asendamine vannitoaga ning modernne valgustus ja sisustus. Hoonele on lisatud moodne must kuubik – veranda – mis toimib siduva ruumina kahe ehitise vahel.
80.-ndatel aastatel valminud tuhaplokkidest kõrvalhoone-garaaž on ehitatud kõrgemaks ja veidi pikemaks, et mahutada hoonesse kunstnikele-residentidele kaks stuudiot. Maja fassaad ja katus on kaetud puitlaudisega, mis on viimistletud raudsulfaadiga halliks. Monokroomses siseviimistluses on nähatavad esialgsed seinakonstruktsioonid ja kõik lisatud mahud. Vahelagi on avatud, omaaegsed tuhaplokid ja lisatud fiboplokid värvitud valgeks. Interjööri must betoonpõrand on kombineeritud taaskasutatud puitlaudisega. Garaaži on loodud residentuuri köök, autokanal toimib fermenteerimiskeldrina. Maja välimine ja sisemine laudisvooder on erineva laiusega samast materjalist. Mõlemas hoones on siduvaks interjöörimotiiviks voldiksüsteemiga sisemised aknaluugid ja ristmotiiviga uksed.
–
KORDON (artist-in-residence) on jagatud platvorm, mille idee on arendada dialoogi kaasaegse kunsti ja ruumi vahel selle kõige laiemas mõistes. KORDON huvitub ruumi sotsiaalsest ja kunstilisest mõõtmest, mis koondab oma tegevuses kultuuri ja koha mitmkesisusi. Interdistsiplinaarne loomeresidentuur asub UNESCO Lääne-Eesti saarte biosfääri programmialal, juhtmotiiviks on ehitatud keskkonna ja looduse seoseid käsitleva diskussiooni ülevalhoidmine, rahvusvahelise võrgustiku loomine ja saareelanike kaasamine. KORDON alustas tegevust kunagises tsaariaegses piirivalve kordonihoones Hiiumaal, Kärdla piiril. Residentuur pakub elu- ja loometingimusi kunstnikele, arhitektidele, uurijatele jt kriitilistele mõtlejatele, et avastada ja aktiveerida kohti laiemalt. KORDONi asutajaks on VAIKLA STUUDIO loominguline kollektiiv. KORDON on ülemaailmse kunstiresidentuuride võrgustiku Res Artis ja Eesti loomeresidentuuride LOORE liige.